Jak podłączyć żyrandol? Przewodnik dla początkujących
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie
Jak podłączyć żyrandol i od czego zależą kolejne kroki?
Postępowanie w podłączeniu żyrandola zależy od liczby przewodów wychodzących z niego i ze ściany. Kable zasilające fazowe mają oznaczenie L, neutralne N, a ochronne PE. Mają one swoje miejsce w kostce, zwykle dołączonej do zestawu montażowego żyrandola. Należy je wsunąć w odpowiednie otwory i dokręcić, a następnie przymocować lampę do ściany.
Teoretycznie podłączenie lampy do instalacji elektrycznej jest łatwe. Najprostszy jest montaż żyrandola, który ma tyle samo kabli, ile wystaje z sufitu. Wówczas tylko łączymy te same barwy, umieszczając je po przeciwnej stronie kostki. W praktyce jednak często pojawiają się komplikacje. Przede wszystkim przewody występują w różnej liczbie i bywają oznaczane odmiennymi kolorami. Ich prawidłowe rozpoznanie i podpięcie będzie wpływało nie tylko na działanie żyrandola, ale też bezpieczeństwo korzystania z niego. Podajemy więc, jak podłączyć żyrandol, mając wiele opcji do wyboru oraz o czym pamiętać podczas takiego przedsięwzięcia.
Montaż żyrandola warto zacząć od właściwego przygotowania
Przed montażem jakiejkolwiek lampy warto przygotować niezbędne narzędzia. Przydadzą się zwłaszcza:
Mając przygotowane narzędzia, można zaczynać. W pierwszym kroku trzeba wyłączyć zasilanie prądu, korzystając z włącznika głównego lub tzw. korków. Dopiero po odcięciu zasilania można przystąpić do rozeznania, czyli sprawdzania, jakie kable wystają z sufitu. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać żadnych przewodów, jeśli nie ma pewności, że prąd został odcięty.
Niemniej ważny będzie sam wybór żyrandola. Na naszej stronie można znaleźć przydatne informacje na temat tego, jak dobrać żyrandol do salonu czy do innych pomieszczeń oraz wiele ciekawych aranżacyjnych inspiracji.
Jak prawidłowo rozpoznać przewody i co oznaczają kolory kabli?
Po wyłączeniu prądu można już sprawdzić rodzaj kabli. Najczęściej w nowszych instalacjach, przeznaczonych do podłączania żyrandoli wiszących jest ich trzy. Są to:
Przewody fazowe – kable zasilające
Zwykle mają kolor czarny, brązowy, rzadziej czerwony. Oznacza się je symbolami L. Jeśli jest ich kilka, to są numerowane kolejno L1, L2, L3, L4 itd.
Przewód neutralny
Może mieć kolor niebieski lub szary, jest oznaczony symbolem N. Jego napięcie wynosi 0V, ale jest on niezbędny do działania źródła światła.
Przewód ochronny – uziemiający, uziemienie
Zwykle jest żółto-zielony i ma symbol PE. Jest istotny ze względu na bezpieczeństwo, bo zmniejsza ryzyko porażenia prądem w przypadku awarii.
Jak zamontować żyrandol z różną liczbą żarówek i kabli z sufitu?
W przypadku, gdy z sufitu wystają 4 przewody, to najprawdopodobniej dwa z nich są kablami fazowymi. Analogicznie będzie w przypadku 5 kabli czy więcej – mają one wspomniane L1, L2, L3. Oznacza to, że umożliwiają one podział żarówek na strefy i połączenie z włącznikami i dwoma czy trzema przełącznikami. Wygląda to następująco:
W tym przypadku sprawa jest prosta, oczywiście jeśli wybrana lampa jest kompatybilna z instalacją. Natomiast przy większej liczbie kabli w suficie w porównaniu do żyrandola część z nich trzeba będzie pominąć, łącząc np. dwa sufitowe z jednym z lampy.
W sytuacji odwrotnej, czyli wówczas gdy mamy żyrandol na 2, 3, 4 lub więcej żarówek, a kabli z sufitu mniej, również trzeba pokombinować. Takie lampy będą miały więcej brązowych lub czarnych przewodów fazowych. Należy wówczas zbędne kable fazowe z żyrandola połączyć z jednym kablem fazowym z sufitu. Podobnie postępujemy z nadmiarem przewodów neutralnych – łączymy 2 lub 3 z 1 neutralnym niebieskim lub szarym.
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie