Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki: instrukcja krok po kroku dla początkujących
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie
Chcesz zamontować żyrandol? Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Fachowcy zwykle liczą za taką usługę od punktu, czyli za każdą lampę osobno. Samodzielne oświetlenie salonów, kuchni, pokojów i innych pomieszczeń pozwala na spore oszczędności. Pamiętaj jednak, że prace przy instalacji elektrycznej to nie zabawa. Nie wiedząc dokładnie, jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki, bez odpowiednich umiejętności i zachowania najwyższego bezpieczeństwa, powstaje zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Nie chodzi tylko o zagrożenie w czasie montażu, bo po odpowiednim odcięciu zasilania takowe jest niewielkie. Wiedz natomiast, że źle podłączona lampa może się spalić. Ponadto jest zagrożeniem dla domowników – jej dotknięcie może grozić porażeniem prądem.
Jeśli więc podłączasz żyrandol samodzielnie, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa! Przed dotknięciem kabli wyłącz zasilanie i używaj miernika napięcia. Ponadto przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że szczegółowo znasz kolejne kroki.
Przygotuj potrzebne narzędzia i wybierz lampy sufitowe
Jeśli decydujesz się samodzielnie podłączyć żyrandol, będziesz potrzebować sprzętu. W pierwszej kolejności trzeba jednak wybrać lampy. Żyrandole mogą mieć od 1 do nawet 10 żarówek. Modele z 3 żarówkami dają stosunkowo dużo światła (oczywiście w zależności od mocy żarówek). Często są to lampy z wiszącymi kloszami – tym samym świetnie nadają się dla osób, które zastanawiają się, jakie oświetlenie do kuchni (nad stół lub wyspę) spełni swoje zadanie. Z kolei klasyczne żyrandole trzyramienne świetnie odnajdują się jako oświetlenie w łazienkach, sypialniach i przedpokojach. Ich wybór jest ogromny, dlatego bez problemu można znaleźć produkt z taką ilością żarówek do wnętrza w każdym stylu.
Masz już swoją lampę? W takim razie przygotuj rzeczy potrzebne do jej montażu. Są to:
Zrób rozeznanie – jakie kolory kabli wystają z sufitu i co oznaczają?
Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy, podstawą będzie zrozumienie działania kabli wychodzących z sufitu. Musisz je sprawdzić, bo przy różnych instalacjach mogą być inne (nie dotykaj kabli przed wyłączeniem prądu, nawet tych potencjalnie neutralnych!). Najczęściej z sufitu wystają 3 kable. Różnią się one kolorami. Mogą być to:
Sposoby podłączenia lampy – włącznik pojedynczy czy podwójny?
W przypadku jednego włącznika wszystkie żarówki świecą się jednocześnie. Mocniejsze światło przydaje się głównie w pomieszczeniach często użytkowanych, jak kuchnie, salony i łazienki. Jeśli jednak szukasz oświetlenia do loftu i chcesz podkreślić klimatyczny charakter takiego wnętrza, dobrze będzie mieć możliwość decydowania, ile żarówek jednocześnie ma się świecić. Przyciemnienie oświetlenia przydaje się również w sypialniach, gdzie tuż przed snem warto ograniczyć kontakt ze światłem.
Każdą lampę można zamontować tak, aby świeciła w całości. Aby podłączyć żyrandol na 1 włącznik, mając jednocześnie kilka przewodów fazowych, po prostu trzeba będzie część z nich pominąć. Natomiast chcąc skorzystać z potencjału żyrandola z podwójnym włącznikiem, niezbędny będzie czterożyłowy przewód ze ściany – neutralny, ochronny i dwa fazowe. Analogicznie w przypadku żyrandola z 5 kablami potrzeba 5 kabli o takich samych kolorach.
Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki – instrukcja krok po kroku
Sposób montowania lamp wygląda podobnie przy 1, 3 lub 5 żarówkach. Różnice wynikają natomiast z ilości kabli fazowych wystających z sufitu, a także lamp.
Jak zamontować lampę mając 3 żarówki i 3 kable z sufitu?
Jeśli z sufitu wystają tylko 3 kable, podłącz żyrandol zgodnie z następującą instrukcją:
O czym pamiętać przy 2 kablach przy starszej instalacji elektrycznej?
W starszych instalacjach może brakować kabla żółto-zielonego (uziemienia). Wówczas wystają tylko 2 przewody, które wystarczają jednak do podpięcia lampy. W takim przypadku połącz N z N i L z L, a PE od lampy zabezpiecz poprzez tzw. mostkowanie przepięciówki.
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie