Dlaczego styl japandi to hit w aranżacji wnętrz? Poznaj sekrety tego trendu
Redakcja Komfort
Styl japandi – skąd szum wokół tego hitowego nurtu?
Japandi zakłada zrównoważenie, czyli przytulność w parze z prostotą i elegancją. Skupia się na ekologii i praktycznych rozwiązaniach ułatwiających codzienność. Ponadto styl japandi łączy dwa inne nurty – japoński i skandynawski. Jest to idealna propozycja dla osób, które nie chcą ograniczać swoich aranżacji do tylko jednego kierunku.
Na początku warto podkreślić, że japandi jest motywem nieoczywistym i niezwykle uniwersalnym. Warto go wprowadzić do swojego wnętrza, ponieważ łączy komfort i najwyższą estetykę. Nie ma w nim chaosu czy wrażenia bałaganu. Wszystko, nawet najdrobniejszy detal, ma tu swoje określone miejsce. Jednocześnie porządek osiąga się w nim dzięki niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniom. Jak więc nie uwielbiać tego wyjątkowego stylu?
Określenia wskazujące na cechy połączenia stylów japońskiego i skandynawskiego można wymieniać w nieskończoność. Przejdźmy więc do konkretów!
Cechy charakterystyczne stylu japandi – minimalizm i harmonia
Japandi to nordycko-wschodnia mieszanka. Nurt ten został zapoczątkowany przez duńskich projektantów. W XIX wieku dotarli oni do Japonii i zainspirowali się harmonią panującą w tamtejszych aranżacjach. Wiele pomysłów wprowadzono do doskonale znanego i praktykowanego wcześniej stylu skandynawskiego. W ten sposób powstał duet, którego „pięć minut” trwa do dzisiaj. Uważamy jednak, że przetrwa znacznie dłużej, bo na tle innych wyróżnia go m.in.:
Umiar zgodny z motywem scandi, ale w parze z wygodą i ekologią
Wydaje się, że to właśnie harmonijne połączenie estetyki, minimalizmu, funkcjonalności i rozwiązań proekologicznych sprawia, że japandi jest jednym z najpopularniejszych stylów mieszkań. Aranżując otaczającą nas przestrzeń, często stawiamy na to, co daje nam poczucie kontroli i jednocześnie poprawia samopoczucie. Jednocześnie duży wpływ na nasze wybory ma rosnąca świadomość eko. Aby urządzić mieszkanie w stylu japandi, nie wystarczy dopasowanie kolorystyczne.
Aranżując łazienkę i kuchnię japandi, warto zwracać uwagę na nowoczesne systemy pozwalające na oszczędność wody, produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu oraz ograniczające zużycie energii elektrycznej.
Ściany i podłogi japandi – stonowane barwy i naturalne materiały
Ponieważ styl japandi czerpie inspiracje z natury, to dominuje tutaj paleta kolorów ziemi. Jednak z uwagi na prostotę, są to raczej biele i beże, brązy i szarości. Pomarańcze, tonacje żółte i zielenie są raczej stosowane w formie akcentów. Ewentualnie mocniejsze, świeże barwy wybiera się w wersji stonowanej, pastelowej.
Sama kolorystyka to nie wszystko. Japandi wyraża zamiłowanie do natury na wiele sposobów. W aranżacjach takich jest więc miejsce głównie na elementy wykończeniowe z naturalnych materiałów. Mowa oczywiście o drewnie, subtelnej ceramice i surowym kamieniu. Idealnie sprawdzą się więc parkiety, panele w tonacjach drewna, jasne płytki i proste, malowane ściany.
W stylu prowansalskim salony i inne pomieszczenia również są aranżowane z udziałem wymienionych kolorów, ale różnią się od japandi większym miszmaszem. Te dwa odmienne style (a w zasadzie trzy) warto połączyć, jeśli przytulność jest dominantą podczas wyboru koncepcji.
Jakie meble i dodatki wybierać do aranżacji wnętrz w stylu japandi?
Każdy element wyposażenia w aranżacjach japandi powinien pełnić określoną funkcję. Powinniśmy więc wybierać tyle mebli, ile faktycznie potrzebujemy, dążąc do zachowania przestronności. Wygodne we wnętrzach są zwłaszcza meble o prostych kształtach. Wybiera się raczej pojemne modele, łatwe w obsłudze. Sprawdzają się wszelkie funkcjonalne systemu typu cichy domyk i push-on.
W aranżacjach skandynawskich często spotyka się meble na nóżkach. Takie dominują również w japandi. Dają one wrażenie lekkości i przestronności. Efekt taki uzyskuje się jednak także dzięki rezygnacji ze zbędnych uchwytów czy zdobień i frezowania frontów.
Również w kwestii dodatków należy sięgać po produkty z tworzyw naturalnych lub ich imitacji. Doskonale sprawdzą się np.:
Które wnętrza warto urządzić zgodnie z minimalistycznym japandi?
Wnętrza urządzone zgodnie z japandi mają być oazą spokoju, która pozwala się wyciszyć i żyć zgodnie z własnym tempem. Są więc praktyczne, bezproblemowe w zachowaniu czystości i efektowne w kwestii zrównoważonego designu. Harmonia przydaje się wszędzie tam, gdzie spędzamy czas. Podczas wykańczania domu czy mieszkania warto więc rozważyć wprowadzenie tego stylu do wszystkich pomieszczeń. Można oczywiście postawić również na sukcesywną wymianę stylizacji lub po prostu urozmaicenie już posiadanego wystroju dodatkami w stylu japandi.
W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się kuchnie zgodne z tą konwencją. W takich aranżacjach dominują beżowe i drewniane meble, marmurowe blaty i drewniane podłogi. Meble są raczej jedno-, ewentualnie dwukolorowe. Takie wnętrza mają umożliwiać wspólne przygotowywanie posiłków i spędzanie miłych chwil w gronie najbliższych. Nie powinny natomiast sprawiać trudności przy sprzątaniu, polerowaniu armatury czy wykonywaniu innych prac w domu.
Warto też urządzić salon w takim stylu. Jest to pomieszczenie do aktywnego odpoczynku. W japandi idealnie sprawdzą się sofy z miękkimi obiciami, na których odpoczniemy i uspokoimy umysł po ciężkim dniu. Również szafki RTV, witryny czy stoliki kawowe powinny mieć proste linie, tak aby nie odwracały niepotrzebnie naszej uwagi. Natomiast w sypialniach urządzonych w stylu japandi nie może zabraknąć praktycznej szafy przesuwnej, niskiego łóżka i przyjemnej, odprężającej kolorystyki.
Jak stworzyć oryginalny, przytulny i zarazem przestronny wystrój?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze bardziej urozmaicić połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Ze wskazówek japandi można korzystać również, aranżując salon w stylu klasycznym czy sypialnię w stylu retro. Japandi warto potraktować jako główny nurt, a elementy zgodne z innym stylem wprowadzić w formie 10–15% dodatków. W ten sposób można korzystać z japońskiej estetyki, skandynawskiej przytulności i dowolnego sposobu wyrażenia własnego gustu.
Redakcja Komfort