Jakie oświetlenie do łazienki? Co warto wiedzieć przed jego wyborem?
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie
Znaczenie nowoczesnego oświetlenia w łazienkach
Jasne wnętrze sprzyja przeprowadzaniu rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywaniu makijaż czy dbaniu o perfekcyjne dopracowanie zarostu. Jednocześnie w łazience często organizujemy czas relaksu, a wtedy przydaje się otoczenie przyjazne i sprzyjające wyciszeniu. To, jakie oświetlenie do łazienki wybierzemy, wpływa również na bezpieczeństwo użytkowników. Nie można zapominać, że lampy, nawet te wiszące, są narażone na panującą w łazienkach wilgoć. Ich oprawy powinny więc mieć odpowiedni stopień szczelności. Kolory i kształty obudowy bez wątpienia wpływają też na wygląd aranżacji.
Wybierając oświetlenie do łazienki, warto więc kierować się trzema podstawowymi parametrami:
Klasy szczelności IP – jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Wybierając oświetlenie łazienkowe, warto zwracać uwagę na parametr IP, który oznacza ich klasę szczelności. Jest ona określana za pomocą dwóch cyfr. Pierwsza z nich wskazuje odporność na ciała stałe, a druga na wodę.
Najbardziej narażone na kontakt z wodą są lampy usytuowane w pobliżu umywalki, kabiny prysznicowej i wanny. Do takich obszarów warto dobrać oświetlenie o klasie szczelności minimum IP44, która oznacza ochronę przed drobinami o średnicy 1 mm i wodą bryzgającą z każdego kierunku. Klasy niższe wskazują na produkty odporne tylko na krople wody, dlatego raczej nie są odpowiednie do łazienek. Wyższe natomiast sugerują lampy do łazienki niewrażliwe nawet na duże strugi wody i drobne pyły.
Ciepła, zimna, neutralna – jaka barwa światła do łazienki?
Nowoczesne źródła światła oferują sporo zalet praktycznych. Mogą być np. sterowane pilotem, co znacznie ułatwia codzienne z nich korzystanie. Popularne diody LED są też energooszczędne, a tym samym – bardziej ekologiczne. Ich zdecydowanym atutem jest również możliwość wyboru koloru światła z szerokiego przedziału od 2200 K do 11000 K. Dzieli się je na trzy podstawowe barwy:
Jaką moc światła dopasować do wielkości pomieszczenia?
Aranżując mieszkanie i wybierając moc światła, często skupiamy się na naturalnej przestronności i jasności pomieszczeń, która zależy m.in. od liczby i wielkości okien. Nie każda łazienka ma jednak dostęp do światła dziennego, a te, które go mają, np. w domach wolnostojących, często charakteryzują się małymi otworami okiennymi, w dodatku o mlecznym kolorze. To wszystko sprawia, że nawet do widnej łazienki nie dociera zbyt wiele światła. W takim przypadku do oświetlenia wnętrza najważniejsze będzie zatem sztuczne źródło światła.
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależy od wielkości pomieszczenia. Najczęściej zaleca się, aby łazienki przeznaczone dla domowników były dobrze oświetlone. Na to pozwala minimum 500 lumenów na m2 (ok. 60 W tradycyjnej żarówki i 6–7 W żarówki LED), ale można wybrać nawet dwukrotnie więcej. Mniej światła (ok. 200 lumenów na m2) może natomiast wystarczyć w łazienkach dla gości, z których zwykle korzysta się rzadziej.
Jak zaplanować rozmieszczenie oświetlenia łazienkowego?
To, jak oświetlić łazienkę, w dużej mierze zależy od etapu wykończenia wnętrza. Jeśli instalacja elektryczna dopiero powstaje, mamy sporo opcji. W przypadku remontu i chęci stworzenia dodatkowych punktów oświetlenia trzeba będzie już przeprowadzać nowe przewody. Niekiedy warto jednak zdecydować się na taki krok, bo oświetlenie istotnie wpływa na estetykę łazienki i wygodę jej użytkowników.
W przypadku pokoi i salonów najistotniejsze jest oświetlenie w centrum sufitu, bo w takich wnętrzach zwykle przebywamy w części centralnej. Natomiast w łazienkach miejsca najczęściej użytkowane zwykle wymagają przyjęcia pozycji przodem do ściany. Mowa głównie o strefie umywalkowej i prysznicowej. Aby zaplanować oświetlenie, które będzie funkcjonalne, trzeba więc przemyśleć, jakie obszary pomieszczenia wymagają mocniejszego doświetlenia.
Aranżując łazienkę, warto rozważyć trzy rodzaje źródeł światła, pozwalające na równomierne oświetlenie. Wśród nich są:
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie