Beżowy kolor ścian – z czym łączyć, aby wnętrze było stylowe?
Redakcja Komfort
Beżowy kolor ścian – z czym łączyć tę barwę i co wziąć pod uwagę?
Beż naturalnie kojarzy się z wełną, ponieważ jego klasyczny odcień nawiązuje do tego właśnie surowca. Dziś mamy jednak ogromny wybór jego odcieni – od jasnych beżów po głębsze tonacje, zmierzające w kierunku brązu. Dzięki temu łatwo dostosować go do różnych aranżacji i gustów. Jest to zatem kolor zdecydowanie niejednoznaczny, o czym świadczy też szeroki asortyment farb – jest ich już przeszło 50 w odcieniach beżowych. Sposób zestawiania barw we wnętrzach w dużej mierze zależy więc od wybranej tonacji. Planując stylową aranżację, warto skupić się również na strukturach i teksturach wszystkich elementów wyposażenia. Wybór ich kolorystyki warto powiązać także ze stylem wnętrza.
Śmiało możemy stwierdzić, że do beżowych ścian pasują zarówno głębokie odcienie, takie jak granat, brąz, zieleń czy miodowy żółty, jak i jasne tonacje, np. krem, szarość, błękit i róż. Jak zrobić ciekawą ścianę, aby uzyskać spójny efekt? Warto trzymać się tylko jednej palety – ciepłej lub chłodnej – co doda wnętrzu harmonii oraz podniesie jego wartość estetyczną.
Jakie odcienie beżu wybierać do różnych aranżacji?
Beżowe farby do ścian są wybierane do aranżacji wnętrz, które mają być proste lub wręcz przeciwnie – gdzie przewidujemy umieszczenie wielu dodatków. W pierwszym przypadku jest to doskonała alternatywa dla bieli czy delikatnej szarości. W drugim zaś beż stanowi świetne, neutralne tło dla mocniejszych akcentów, ponieważ nie tworzy wyraźnych, kontrastowych granic.
Niektóre kolory beżowe wpadają lekko w ciepłe brązy lub nawet pomarańcze. Takie idealnie pasują natomiast do przytulnych, nastrojowych aranżacji w stylu modern boho, hampton i skandynawskim. Pięknie komponują się też z innymi kolorami w równie ciepłych odcieniach. Z kolei subtelne, stonowane beże nadają się lepiej do stylistyki chłodnej, utrzymanej w awangardowym stylu, a także do salonów i sypialni glamour.
Z czym łączyć odcienie beżu – propozycje wnętrz monochromatycznych
W harmonijnych stylizacjach warto stawiać na 2-3 tonacje beżów różniących się delikatnie między sobą. Dodatkiem do nich może być jasny, czekoladowy brąz lub pastelowe szarości. Jeśli stawiamy na monochromatyzm, to warto wprowadzić urozmaicenie w postaci kształtów. Jedną z modnych propozycji jest ułożenie paneli na wzór klasycznego parkietu (tzw. jodełka) lub zastosowanie mebli tapicerowanych – doskonałym wyborem będą tu modele beżowe, kremowe i białe. Jeśli lubimy beż, nie ma powodu, aby na ścianach stosować inne barwy. Przy aranżowaniu wnętrz warto mieć na uwadze zarówno najnowsze trendy, jak i przede wszystkim własne upodobania.
Z czym łączyć beżowy kolor ścian, aby stworzyć kontrastowy wystrój?
Za pomocą beżu można urządzić wnętrze w praktycznie każdym stylu. Nadaje się on do zestawienia z ogromną paletą barw. Modną propozycją jest np. połączenie z czernią. Beż pasuje również m.in. do eleganckich granatów i charakternych zieleni. Do takich stosunkowo głębokich, kolorów najlepiej dobierać ciepłe i pastelowe odcienie. Z kolei zimne odmiany beżu będą się doskonale komponować ze świeżymi barwami, np. różami, fuksjami, błękitami, soczystymi zieleniami i turkusami.
Beż to również rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jaki kolor ścian do szarych mebli będzie dobrym pomysłem. Te dwa kolory idealnie ze sobą współgrają. Innymi propozycjami są niemalże wszystkie odcienie naturalnego drewna. Na tle beżowych ścian sprawdzą się również meble białe, które pięknie wyglądają zwłaszcza w pokoju dziecięcym. W nowoczesnych wnętrzach chętnie stawia się na ciemniejsze elementy wyposażenia, np. czarne, ale możemy być pewni, że beżowe dodatki będą stanowić dla nich równie fantastyczną oprawę.
Akcenty, które pomogą podkreślić i ożywić beżowe ściany
Głębię beżu doskonale podkreślają białe detale. W stylowych wnętrzach, zwłaszcza klasycznych i minimalistycznych, warto rozważyć białe listwy przypodłogowe i sufitowe. Tworzą one wrażenie wyraźnego odcięcia płaszczyzn. Jako dekorację ścian w salonie lub innych pomieszczeń warto wykorzystać również oświetlenie – kinkiety, lampiony, lampy stojące. Światło w różnych odcieniach może diametralnie zmienić i poprawić estetykę każdej kolorystycznej kompozycji.
Jasne kolory ścian, utrzymane w ciepłych beżach, można udekorować również ozdobami drewnianymi oraz oryginalnymi kompozycjami ramek na ścianie. Z kolei w aranżacjach glamour i eleganckich nic nie dopełnia beżu tak dobrze, jak akcenty w złocie i srebrze. Połyskujące elementy dekoracyjne wydobywają z tego koloru piękno i sprawiają, że z pozornie nudnego i prostego staje się on prawdziwie wyjątkowy.
W przypadku tak uniwersalnego koloru warto zastosować we wnętrzu również nieoczywiste połączenia tekstur. Do gładkich ścian będą pasować welurowe zasłony, przytulne pledy czy narzuty. Jeśli stawiamy na szyk i przestronność, wybierajmy zwiewne tekstylia bawełniane i inne naturalne materiały.
Redakcja Komfort