Jak urządzić garderobę, by zmieściła wszystkie Twoje ubrania – praktyczne pomysły na garderobę
Redakcja Komfort
Czy warto znaleźć miejsce na oddzielną garderobę?
Poszczególne pomieszczenia w domach i mieszkaniach można podzielić na te niezbędne i te, bez których można się obejść, ale nie zawsze warto. Garderoba nie jest niezbędnikiem, ale zdecydowanie poprawia komfort na co dzień. Miejsce takie służy do przechowywania ubrań, butów, dodatków, czy biżuterii, a niekiedy również ręczników, pościeli i rozmaitych drobiazgów. Śmiało można określić je jako remedium na bałagan, bo w garderobie wszystko ma swoje miejsce, a przynajmniej tak powinno być. Kojarzymy ją głównie jako osobny pokój, często przydzielony do sypialni, ale istnieje wiele alternatywnych pomysłów na garderobę. Można przeznaczyć na nią każde wnętrze, o ile metraż i projekt domu czy mieszkania na to pozwalają.
Jeśli w swoim miejscu zamieszkania nie masz pokoju, który możesz przeznaczyć na garderobę, nic straconego! Nie musi ona znajdować się w osobnym pomieszczeniu. Warto pomyśleć np. o postawieniu niewielkiej ścianki działowej w sypialni i stworzyć garderobę otwartą. Na funkcjonalne wydzielenie strefy do przechowywania pozwalają też nowoczesne szafy wnękowe. Inspiracje dotyczącego tego, jak zaplanować garderobę, znajdziesz w dalszej części artykułu.
Od czego zacząć projekt garderoby – wydzielenie odpowiedniego metrażu
Wielkość garderoby zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Przy niewielkiej ilości ubrań lub częstej ich rotacji niekiedy wystarczy dobrze zorganizowane wnętrze szafy. Jeśli to za mało, już powierzchnia ok. 2 m2 powinna wystarczyć do stworzenia małej garderoby. Przy większych metrażach i zgodnie z miarą Twoich potrzeb, jak najbardziej na garderobę można przeznaczyć bardziej pokaźne wnętrze.
Niektórzy idą też o krok dalej, decydując się na pralkę w garderobie, czy nawet toaletkę, tworząc tym samym wielofunkcyjne pomieszczenie. Takie garderoby zwykle służą wszystkim domownikom, dlatego warto przeznaczyć na nie pokój z łatwym dostępem z przedpokoju.
Natomiast prywatne, otwarte garderoby przy sypialni zwykle służą jednej bądź dwóm osobom, dlatego są raczej kameralne. Jeśli dopiero planujesz projekt i masz dużą przestrzeń do dyspozycji, rozważ garderobę łączącą sypialnię z łazienką – z drzwiami z dwóch stron, od sypialni i łazienki. We współczesnym budownictwie często wydziela się też dwa pomieszczenia obok siebie – garderobę i łazienkę z oddzielnymi drzwiami z sypialni, ale wówczas drzwi takie zajmują sporo miejsca na sypialnianej ścianie. Nowocześniejszym i estetyczniejszym rozwiązaniem jest subtelne oddzielenie strefy na garderobę z pomocą niewielkiej ścianki, lameli czy designerskich ścianek ażurowych.
Jeśli masz pomieszczenie o powierzchni minimum dwóch m2 lub wolną wnękę o głębokości przynajmniej 55–65 cm (tyle potrzeba na wygodne zawieszenie wieszaków z ciuchami) – to możesz przystąpić do planu zagospodarowania swojej garderoby!
O czym warto pamiętać podczas aranżacji garderoby?
W przypadku przeznaczenia na garderobę oddzielnego pomieszczenia dobrze, jeśli jest tam okno. W przeciwnym razie warto rozważyć zamontowanie kratki wentylacyjnej lub przynajmniej drzwi z otworami wentylacyjnymi. Właściwa cyrkulacja powietrza ważna jest zarówno dla Twojej wygody podczas korzystania z garderoby, jak i dla utrzymania ładnego zapachu ubrań.
Pamiętaj też o oświetleniu. Dodatkowe źródła światła, nawet przy każdej półce, zdecydowanie ułatwią korzystanie z takiego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem mogą być lampy punktowe, podszafkowe, które nie zajmują niepotrzebnie miejsca, za to doskonale oświetlają pomieszczenie lub wnękę.
Na listę ważnych przedmiotów w garderobie warto wpisać duże lustro, a nawet kilka. Aby nie zajmować miejsca na ścianie, można wyznaczyć na nie front półki, w której można przechowywać drobiazgi. W ten sposób przysłonisz rzeczy mogące dawać wrażenie bałaganu i zyskasz lustro do przeglądania się. W przypadku garderoby w sypialni, w celu oszczędzenia miejsca, można też zdecydować się na lustro montowane na drzwiach od szafy wnękowej. W ten sposób po wyjęciu i założeniu elementów outfitu możesz się wygodnie przeglądać z większej odległości.
Postawić na funkcjonalną zabudowę, czy gotowe meble do garderoby?
Ważne jest, aby wykorzystać każdy centymetr, zwłaszcza jeśli jest to mała garderoba w bloku. Duża ilość półek i szuflad to nie wszystko. Powinny być one ustawione tak, aby zapewniały łatwy dostęp do wszystkich rzeczy i umożliwiały ich segregację zgodnie z Twoimi preferencjami – niektórzy wolą układać ubrania na półkach, inni wieszać już wyprasowane na drążku.
Projektowanie zabudowy meblowej pozwala na zagospodarowanie jej wnętrza pod kątem potrzeb właściciela. Jest to dobra opcja w przypadku garderoby na poddaszu, gdzie ograniczeniem w kwestii dopasowania gotowych mebli bywa skos. Niemniej jednak obecnie dostępne, funkcjonalne szafy i garderoby także pozwalają na indywidualną organizację całej przestrzeni.
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zaprojektować wnętrze szafy i na co warto zwracać uwagę, wybierając gotowe meble do garderoby:
W jakim stylu urządzić wnętrze, aby stworzyć wymarzoną garderobę?
Jeśli chcesz stworzyć garderobę marzeń, poza funkcjonalnością pamiętaj o designie. Detale robią wielką różnicę nawet w niewielkich wnękach. Sypialnia z garderobą powinny tworzyć harmonijny duet, dlatego w tych pomieszczeniach warto wybrać jeden styl. Jeśli marzysz o garderobie w stylu glamour, wybierz umeblowanie ze złotymi lub srebrnymi detalami. Przy ograniczonym metrażu świetnie sprawdzi się też styl minimalistyczny – proste półki, stonowane barwy. Z kolei gdy planujesz garderobę na poddaszu, zainspirować może Cię również nurt japandi lub skandynawski. Pomysłów na temat garderoby szukaj we własnym guście, nawet to pomieszczenie warto zaaranżować tak, aby czuć się w nim dobrze i z przyjemnością szykować swoje modowe stylizacje.
Jak przechowywać ubrania i dodatki – praktyczne wskazówki
Jeśli chcesz urządzić małą garderobę, postaw na praktyczne rozwiązania oszczędzające miejsce i ułatwiające segregację:
Redakcja Komfort