Od śmiałego kontrastu po subtelne harmonie. Jaki kolor ścian do białych mebli pasuje idealnie?
Redakcja Komfort
Biel nie tylko na ścianach – zalety białych mebli w kuchni i pokojach
O wszechstronności tego koloru nie trzeba chyba wspominać – biel stosuje się jako opcję przy wszystkich typach wyposażenia wnętrz, często gości też na ścianach. Kolor ten powiększa przestrzeń, pozwala stworzyć wnętrze w różnych stylach, kojarzy się z porządkiem i klasą.
Ponadto bielone meble o wiele łatwiej zachować w czystości w porównaniu do modeli w ciemnym brązie czy antracytowych, na których kurz czy zarysowania są bardziej widoczne. Zastanów się jednak, czy wolisz fronty w połysku, czy matowe. Pierwsze mogą wymagać nieco więcej troski ze względu na widoczność smug i odcisków palców, ale mają też sporo zalet wizualnych.
Co ważne, biel jest ponadczasowa. Gdy raz stworzona aranżacja Ci się znudzi, wystarczy wymienić dodatki i w dowolnym momencie diametralnie zmienić jej wygląd. Żaden inny kolor nie daje aż tylu możliwości trafnych połączeń kolorystycznych. Decyzja o białych meblach to najlepszy wybór dla osób, które stawiają na uniwersalne i trwałe rozwiązanie. Nie bez powodu decydujemy się więc na białe szafki i ściany do kuchni czy sypialni, zwłaszcza tych o niewielkim metrażu, gdzie wrażenie przestronności jest mile widziane.
Ciepłe czy zimne, alabastry czy perły? Jaki odcień białych ścian wybrać do wnętrza?
Chcąc skorzystać ze wszystkich zalet bieli, można zdecydować się na zaaranżowanie stylowej kuchni lub nowoczesnej sypialni białej w każdym detalu. Jasne ściany, meble i podłoga jak najbardziej mogą się sprawdzić, o ile odpowiednio je dobierzesz.
Mogłoby się wydawać, że kolor ten będzie pasować do wszystkiego. W praktyce jednak jest inaczej. Nietrudno o nieestetyczny efekt, gdy zastosujesz zbyt wiele białych wariacji w jednym pomieszczeniu. Jeśli więc stawiasz na białe meble i zależy Ci również na jasnych ścianach – postaw albo na ton identyczny, albo na zupełnie inny.
Niewielkie różnice w odcieniach bieli mogą sprawić, że część pomieszczenia będzie wyglądała na wypłowiałą, poszarzałą lub żółtą, a całość na nietrafioną. Podobnie będzie, jeśli zdecydujesz się na zbyt dużą ilość dodatkowych mebli lub masz salon z białymi meblami. W takim przypadku, chcąc zachować harmonijną spójność w jasnej tonacji, również najlepiej wybrać komplet, którego odcienie wyglądają tak samo lub zupełnie inaczej.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kolory ścian w kuchni do białych mebli?
Chociaż odcienie białego są uniwersalne i wszechstronne, aby zrobić ciekawą ścianę, trzeba dobrać do niej kolory z rozwagą. Nie wszystkie barwy jednak pasują do białych mebli. Uważać trzeba zwłaszcza ze zbyt jasnymi kolorami, przez które meble na tle ścian mogą się zlewać. Co więc sprawdzi się w towarzystwie bieli? Trudno wskazać kolor najmodniejszy, bo wszystko zależy od planów aranżacyjnych – głównie tego, w jakim stylu masz kuchnię i jaki efekt chcesz osiągnąć.
Chcąc stworzyć przytulną przestrzeń w modnym ostatnio nurcie skandynawskim postaw na ciepłe beże i szarości. W takich aranżacjach sprawdzą się też inne kolory ziemi, jednak raczej stonowane, np. zielenie, błękity, pomarańcze, jasne brązy wchodzące w róż.
Elegancji kuchniom klasycznym dodadzą natomiast kontrasty, które wydobywają świeżość z białych frontów. Ekskluzywne meble kuchenne podkreślisz ciemnymi odcieniami niebieskiego, butelkową zielenią, szykownym brązem lub fioletem. W kompozycjach nowoczesnych ciekawą propozycją, która wciąż nie wychodzi z mody, jest zastosowanie szarych ścian w postaci tynku strukturalnego.
Z kolei strzałem w dziesiątkę w aranżacjach z meblami w stylu glamour będzie elegancki granat, głęboka czerń, czerwień lub fiolet. Jasne glamour stworzysz, decydując się na pudrowy róż, miętę lub turkus. W takim nurcie liczy się też kolorystyka dodatków – złotych, srebrnych, białych i czarnych. Niemniej ważna jest tekstura dodatków, np. jedwabnych zasłon, czy tapicerowanych krzeseł.
Jaki kolor ścian pasuje do białych mebli sypialnianych?
Zbyt duża ilość białego koloru we wnętrzu może potęgować odczuwanie samotności, a w kwestii wizualnej dawać wrażenie chłodu. Nie pasuje to do sypialni, która powinna być przede wszystkim miejscem zachęcającym do snu. Warto więc białe meble łączyć z innymi barwami, które pomogą w stworzeniu odpowiedniego klimatu i dodadzą aranżacji charakteru pasującego do wybranego przez Ciebie stylu.
Beże i szarości świetnie sprawdzą się jako kolory ścian do sypialni w różnych stylach. Są neutralne, dlatego mogą stanowić tło dla bardziej wyrazistych dekoracji. Będą doskonale prezentować się w klasycznej, drewnianej sypialni z bielonymi meblami, gdzie stawiamy na tradycyjne umeblowanie – łóżko, szafę, komodę z szufladami.
Już same meble w jasnych barwach będą optycznie powiększać pokój. Jednak jeśli postawisz na ciemne kolory na ścianach i podłodze, całość może wydawać się jeszcze mniejsza. Kontrasty podkreślają różnice w odległości pomiędzy poszczególnymi meblami i dekoracjami. W bardzo małych wnętrzach zwykle zaleca się jasne, neutralne kolory ścian – beże, cappuccino, zimne szarości.
Ciemne kolory ścian do białych mebli w sypialni
Jeśli lubisz modne rozwiązania, nie musisz rezygnować z ciemnych barw nawet w małych wnętrzach. Zastosuj wyrazisty kolor tylko na jednej ze ścian lub postaw na odważne, ale jasne odcienie, np. błękit, róż, oliwkę, czy szałwię.
Wizualnie można powiększyć przestrzeń nie tylko dzięki barwom, ale też kształtom i sposobie umeblowania, czy rozmieszczenia dodatków. Pokój zmienisz, stosując np. niskie wezgłowie, prostokątne dywany umieszczone wzdłuż łóżka, dekoracyjne oświetlenie oraz lustra stojące lub wiszące. Przestrzeni dodają meble na nóżkach, wprowadzając wrażenie lekkości. Natomiast modele obszerne, np. witryna wysoka lub duża szafa muszą być odpowiednio wkomponowane – w małych sypialniach lepiej, żeby zajmowały całą ścianę, niż odsłaniały tylko jej niewielką część.
Detale umożliwiają więc pomalowanie ścian w sypialni do białych mebli praktycznie na każdą wariację kolorystyczną. Grunt to wybór palety barw, która Tobie spodoba się najbardziej.
Redakcja Komfort