Jak połączyć styl z funkcjonalnością: co wybrać na ścianę do kuchni?
Redakcja Komfort
O czym pamiętać aranżując ściany w kuchni nad blatem i pozostałe?
Ściany bywają uznawane za tło dla całego wystroju wnętrza, ale odpowiednio zaaranżowane stają się też dekoracją. Zastanawiając się, co na ścianę do kuchni będzie odpowiednie, warto wziąć pod uwagę zamierzoną koncepcję, czyli dopasować elementy wykończenia do wybranego stylu.
W tym pomieszczeniu ściany, zwłaszcza te nad blatem i płytą grzewczą, są szczególnie narażone na wilgoć, zachlapania, tłuszcz, wysokie temperatury, a nawet uszkodzenia mechaniczne, powodowane np. otarciami przez garnki czy inne akcesoria kuchenne. W kuchni ściany mają więc dodatkowe zadanie – muszą zapewnić Ci komfortowe przygotowywanie posiłków, oszczędzając Twój czas na zbędne szorowanie po każdym gotowaniu.
Jak urządzić kuchnię, aby nie tylko szafki były dobrze zorganizowane, ale również ściany łączyły styl z funkcjonalnością? Wymieniamy kilka pomysłów na aranżację ściany w kuchni.
Praktyczne rozwiązanie – płytki ceramiczne na ściany w kuchni
Płytki na ścianie to wciąż najchętniej wybierana opcja. Są odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu i co więcej, dostępne w niezliczonych rodzajach pod względem formatu i kolorystyki. Z łatwością można więc wybrać model pasujący do każdej kuchni. Jeśli opcja ta wydaje Ci się nudna – spokojnie, mamy sporo propozycji, które można zastosować na ścianę w kuchni zamiast płytek.
Odporne panele winylowe nad blat kuchenny i nie tylko
Chcąc stworzyć modną, spójną aranżację, warto położyć na ścianę w kuchni panele winylowe. Tego rodzaju okładzina już dawno nie jest przeznaczona wyłącznie na podłogę do kuchni. Winylowe płyty na ścianę w kuchni są odporne na zabrudzenia i wodę, a tym samym dobrze zmywalne. Sprawdzają się świetnie między szafkami a blatem roboczym.
Nie wszystkie są jednak wysoce odporne na temperaturę, dlatego wybierając produkt nad kuchenkę, warto dokładnie sprawdzić ich parametry. Jednolita płyta na ścianę do kuchni pozwala na stworzenie ciekawego wystroju w różnych stylach – panele takie mogą imitować naturalne materiały, np. marmur, granit, drewno. Co ważne, są łatwe w montażu, jak i demontażu – idealna opcja dla osób, które lubią zmiany.
Świeże aranżacje z fototapetą i panelami szklanymi
Jeśli masz prostą kuchnię, z łatwością możesz ją urozmaicić, decydując się na ciekawe wzory tapet fototapet ściennych. Rozwiązanie to dostępne jest w wielu wzorach i kolorach. Niestety nie jest wysoce odporne na wilgoć i wysokie temperatury, dlatego jeśli chcesz je zastosować na ścianę między blatem a szafkami górnymi, pomyśl też o dodatkowym zabezpieczeniu, np. ze szkła hartowanego.
Szkło i blacha – oryginalne propozycje na kuchenne ściany
Szkło może służyć nie tylko do zwiększenia odporności farby czy tapety, ale też jako samodzielny element dekoracyjny do wykończenia ścian w kuchni. Wystarczy wybrać odcień pasujący do wystroju kuchni. Opcja ta pozwala stworzyć jednolitą powłokę – bez fug wymagających czyszczenia. Podobny, ale nieco oryginalniejszy efekt można osiągnąć decydując się na blachę. Rozwiązanie to cieszy się popularnością w kuchniach restauracyjnych, ale jest coraz częściej wybierane również w indywidualnych, domowych wnętrzach.
Pamiętaj jednak, że na połyskujących, gładkich powierzchniach będzie widać smugi. Chcąc je utrzymać w czystości, trzeba będzie przygotować się na konieczność stosowania ściereczek i środków do polerowania.
Dekoracyjna cegła w kuchni – ponadczasowa ozdoba ścienna
Do wnętrz, które mają się wyróżniać, zamiast płytek w kuchni warto wybrać klasyczną cegłę. Zarówno naturalna, jak i jej imitacja doskonale odnajdzie się w rustykalnych, industrialnych i loftowych klimatach. Będzie też urozmaiceniem w Twojej kuchni zgodnej z innymi nurtami, bo łączenie kilku koncepcji (styl eklektyczny), to najlepszy sposób na stworzenie ciekawych kompozycji. Ściany z cegły możesz zastosować również w salonie i przedpokoju, ale raczej z umiarem, aby nie stworzyć przytłaczającej przestrzeni. Łącz je więc z neutralnymi barwami.
Beton architektoniczny – idealny do nowoczesnych wnętrz
Monochromatyzm kolorystyczny jest doskonałym sposobem na połączenie salonu z kuchnią. Jednolitość barw tworzy harmonijne, nowoczesne wnętrza. Niekiedy wystarczy więc pomalować ściany nie na dowolny, a pasujący do reszty kolor. Aby urozmaicić otwarte wnętrze, zarówno pomiędzy wiszącymi szafkami i blatem, jak i na pozostałych ścianach w kuchni można zastosować modną kombinację struktur.
Masz gładkie meble w połysku? Pomyśl więc o betonie dekoracyjnym na ścianę w kuchni, dostępnym w różnych kolorach i teksturach. Rozwiązanie to doskonale odnajdzie się w nowoczesnych kuchniach.
Redakcja Komfort