Nowoczesna sypialnia z TV – jak ukryć i wkomponować telewizor w przestrzeń?
Redakcja Komfort
Czy obecność telewizora w sypialni to dobry pomysł?
Po ciężkim dniu wiele osób marzy nie tylko o wygodnym łóżku, ale też chwili relaksu przed ulubionym serialem czy filmem. Idealnym kompromisem pomiędzy oglądaniem telewizji na kanapie w salonie a odpoczynkiem w łóżku wydaje się być zakup telewizora również do sypialni. Czy to jednak dobre rozwiązanie?
Wadą tego rozwiązania jest emisja światła niebieskiego przez ekrany TV, która działa na produkcję hormonu snu tak samo jak promienie naturalne. Konsekwencją oglądania telewizji w łóżku mogą więc być problemy ze snem. Ponadto sprzęt elektryczny wytwarza pole elektromagnetyczne, które równie negatywnie wpływa na jakość odpoczynku. Temu można jednak w dużym stopniu zaradzić.
Chociaż zaleca się, żeby sypialnia służyła tylko do snu, tak naprawdę w wielu domach i mieszkaniach jest to wnętrze wielofunkcyjne, w którym spędza się sporo czasu – czyta ulubione książki czy ogląda filmy w wygodnym łóżku lub fotelu w innej części pomieszczenia. To Ty masz dobrze czuć się w swoim otoczeniu, dlatego przy przestrzeganiu kilku prostych wskazówek z powodzeniem możesz pogodzić wszystkie potrzeby – komfort, design i efektywny wypoczynek.
Jaki telewizor do sypialni warto wybrać?
Na rynku dostępne są telewizory z ekranami przyjaznymi dla oczu, które nie męczą wzroku. Warto wybrać model z ograniczoną emisją światła niebieskiego zwłaszcza do sypialni, gdzie w godzinach wieczornych powinien panować półmrok wprowadzający w senność.
Jak modnie wkomponować sprzęt do sypialni – telewizor na komodzie czy szafce?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić TV na przeznaczonej do tego celu szafce RTV lub nad nią. Jednak w kwestii estetyki, jeśli zależy Ci na zachowaniu designu typowego dla sypialni, a nie salonu, poza zastosowaniem modułów meblowych lepiej wykorzystać komodę, która będzie pasować do nowoczesnej sypialni.
Kącik telewizyjny w sypialniach z dużą przestrzenią
Sypialnie w stylu nowoczesnym coraz chętniej łączone są z garderobą i łazienką. Jeśli masz wystarczającą przestrzeń, zdecyduj się na montaż odbiornika telewizyjnego w części wyznaczonej na garderobę, np. oddzielonej ścianką lub półką dekoracyjną. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się osobom, które lubią oglądać telewizję w trakcie wykonywania innych czynności.
Jeśli natomiast wolisz obejrzeć swój ulubiony serial w wygodnej pozycji, wyznacz do tego celu boczną część ściany w sypialni, tworząc oddzielny kącik z TV i wygodnym fotelem. Do tego mogą się sprawdzić lamele w sypialni, dzięki którym można zaaranżować oryginalną przestrzeń.
Pomysł na aranżację zabudowy z telewizorem na ścianie
Jeśli telewizor ma znaleźć się na ścianie w sypialni i jednocześnie nie chcesz, żeby rzucał się w oczy, to ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie dekoracyjnych elementów ściennych, które odwrócą od niego uwagę. W drewnianej sypialni może być to np. ciekawy efekt przejścia podłogi na ścianę z jednej jej strony. Na drugiej natomiast możesz powiesić sprzęt i ustawić pod nim mebel pasujący do nowoczesnej aranżacji. Zwróć uwagę np. na panele winylowe dąb naturalny, które świetnie prezentują się zarówno na podłogach, jak i ścianach.
Telewizor na suficie – czy takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnej sypialni?
W aranżacji sypialni w nowoczesnym stylu mile widziane są nieoczywiste rozwiązania. Takim może okazać się zamocowanie telewizora tak, aby nie przylegał on idealnie do ściany. Wręcz przeciwnie – im większe odstępstwa od normy, tym lepiej, także w kwestii funkcjonalności. W sypialni z pewnością będziesz oglądać telewizję w różnych pozycjach – leżąc, siedząc, czy półsiedząc. Warto więc wybrać przesuwny uchwyt z możliwością regulacji, tak, żeby ekran zawsze znajdował się na linii Twojego wzroku.
Możesz też pójść o krok dalej i przymocować telewizor na uchwycie wychodzącym z sufitu. Takie rozwiązanie będzie wygodne w sypialni w minimalistycznym stylu, gdzie ograniczasz ilość mebli. Sprawdzi się też w małej sypialni na poddaszu, gdzie po prostu brakuje miejsca na dodatkowe elementy.
Redakcja Komfort