Panele winylowe do łazienki na podłogę – czy to dobre rozwiązanie?
Sławomir Sawicki
Podłogi winylowe w łazience – nowoczesne rozwiązanie
Panele winylowe, nazywane także panelami LVT i SPC, to praktyczny materiał na podłogę. Dotychczas często widywane w salonach, sypialniach czy przedpokojach, dziś królują także w łazienkach, które do tej pory były zdominowane przez płytki. Choć wykorzystanie paneli w tak wilgotnym pomieszczeniu może się wydawać dziwne, to nic bardziej mylnego – podłogi winylowe są zdecydowanie trwalsze od ich tradycyjnych odpowiedników. Są wodoodporne i wodoszczelne, dzięki czemu nie puchną pod wpływem kontaktu z wodą i parą. Oprócz tego są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w utrzymaniu czystości i nie tylko.
Winylowe panele do złudzenia przypominają znane nam wszystkim dobrze materiały – naturalne drewno, beton oraz kamień. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, ich powierzchnia wiernie oddaje design, a czasem nawet strukturę wybranego materiału. Wybierając je do swojego domu, można więc cieszyć się na co dzień urokiem drewnianej podłogi nawet w łazience. To wszystko sprawia, że mamy naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych, które możemy wykorzystać w swoim domu. Ta wszechstronność wizualna przekłada się na to, że coraz więcej osób rezygnuje z płytek łazienkowych na rzecz nowoczesnych paneli winylowych jako wykończenie podłogi i nie tylko. Niektórzy wykorzystują je także zamiast płytek pod prysznicem.
Zalety paneli winylowych na podłodze w łazience
Panele winylowe podłogowe to rozwiązanie, z którym polubi się wiele osób aranżujących na nowo swoje łazienki. Ma ono szereg zalet, którymi wyróżnia się na tle innych podłóg. Co do nich należy?
Wady paneli winylowych na podłodze w łazience
Płytki LVT, pomimo szeregu zalet, mają też kilka mankamentów, o których musisz wiedzieć, jeśli zastanawiasz się nad ich wyborem do łazienki na podłogę.
Choć, w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek, panele w łazienkach wyróżniają się oryginalnością, to mają też zdecydowanie wyższą cenę – w rzeczywistości za metr kwadratowy paneli winylowych trzeba zapłacić od około 100 do nawet 180 złotych. Dla porównania płytki ceramiczne do łazienki można znaleźć w cenie nawet 60 złotych za metr kwadratowy.
Poza ceną, za niewielką wadę paneli winylowych można uznać też to, że nie mają unikalnej dla siebie estetyki, a jedynie naśladują design charakterystyczny dla naturalnych materiałów, takich jak np. drewno. W strukturze będą się więc zdecydowanie różniły od klasycznych desek podłogowych. Jest to jednak równocześnie zaleta – w końcu nie ma opcji na zastosowanie na podłodze w łazience prawdziwego drewna ze względu na jego właściwości, a panele winylowe nadają się do tego celu idealnie, zapewniając estetyczny i trwały wygląd.
Pomimo tego podłoga winylowa to jedno z lepszych rozwiązań do zastosowania w łazience. Stoi za tym trwałość paneli winylowych, ich odporność na wilgoć oraz nowoczesna technologia produkcji, która sprawia, że te produkty świetnie sprawdzają się nawet w tak wymagających warunkach. Dzięki wielowarstwowej budowie panele winylowe są nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także niezwykle wytrzymałe – nie odkształcają się ani nie rozwarstwiają.
Na jakim podłożu kłaść panele winylowe w łazience?
Przy wyborze paneli winylowych trzeba zwrócić uwagę także na sposób ich montażu w łazience. Panele LVT, w zależności od aktualnych potrzeb, możesz położyć na starym podłożu, np. drewnianych deskach, parkiecie, a nawet płytkach ceramicznych (dowiedz się, jak kłaść panele winylowe na płytki) lub na nowej betonowej wylewce.
Jeśli decydujesz się na montaż podłogi winylowej na klik, pamiętaj o zastosowaniu dobrego podkładu pod panele winylowe, który będzie stanowił dodatkową izolację oraz doda podłodze łazienkowej stabilności i wytrzymałości na długie lata.
Sławomir Sawicki