Jak urządzić małą sypialnię? Triki i pomysły, które pomogą uporządkować przestrzeń
Redakcja Komfort
Poznaj zalety posiadania niewielkiej sypialni i pokochaj takie miejsce!
Sypialnia służy przede wszystkim do odpoczynku. W pomieszczeniu takim nie potrzeba więc wiele miejsca – najważniejsze jest komfortowe łóżko, na którym można się swobodnie położyć. Niektórzy z wyboru decydują się na projekt domu, w którym na sypialnię przeznaczony jest mały metraż na rzecz np. większego salonu czy kuchni. Niewielkie wnętrza są też charakterystyczne dla mieszkań w bloku. Czy jednak oznaczają konieczność rezygnacji z wygody i modnego designu? Zdecydowanie nie.
Wiedząc, jak urządzić sypialnię o niewielkim metrażu, można stworzyć idealną oazę do odpoczynku. Małe wnętrza są przede wszystkim przytulne. Ponadto wszystko w nich jest pod ręką. Aby uniknąć efektu przytłoczenia, trzeba też iść na pewne ustępstwa – mowa tutaj zwłaszcza o rezygnacji ze zbyt dużej ilości mebli i dodatków. Wbrew pozorom i to jest zaletą, bo wówczas pokój staje się czysty i doskonale uporządkowany.
Inspiracji i pomysłów na aranżację małych sypialni w bloku czy domu szukaj jednak przede wszystkim we własnych upodobaniach. Stawiaj na projekty, które po prostu do Ciebie przemawiają. Nie próbuj na siłę powiększać wnętrza, jeśli proponowane rozwiązanie Ci się nie podoba. Małe, nawet ciemne pokoje, dla niektórych mogą być miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa i ułatwiającym odpoczynek, dla innych są natomiast przytłaczające. Sprawdź więc kilka pomysłów na sypialnię i wybierz te opcje, które najlepiej do Ciebie pasują!
Triki w wystroju wnętrz na optyczne powiększenie przestrzeni – nie tylko jasne kolory
Jasne barwy pozwalają zaaranżować małą sypialnię tak, aby wydawała się większa. Jest to rozwiązanie oczywiste, ale nie jedyne. Aby stworzyć swoje wymarzone wnętrze warto m.in.:
W jakim stylu zaaranżować małą sypialnię w bloku lub domu?
W niewielkich pomieszczeniach doskonale odnajduje się styl minimalistyczny – proste meble, bez dużej ilości zdobień i wzorów, stonowane barwy ścian, funkcjonalność widoczna w solidnym i wielofunkcyjnym umeblowaniu czy nowoczesnych sprzętach (regulowanych i wygodnie sterowanych lampach, oczyszczaczach powietrza, automatycznych roletach itp.) to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o projektowanie małej sypialni. Przejrzyste i przytulne są też sypialnie w stylu skandynawskim, japońskim, japandi, boho i glamour. Spójny design jest najprostszym sposobem na wizualne powiększenie wnętrza.
Wybór i ustawienie funkcjonalnych mebli do małej sypialni
W przypadku niewielkich pomieszczeń pojawiają się ograniczenia związane z możliwością zastosowania dużej ilości mebli. Nie jest to problem, o ile jest to pokój w domu lub mieszkaniu, w którym posiadasz dodatkową garderobę i miejsce do przechowywania innych rzeczy. Wówczas do sypialni można wstawić tylko łóżko i szafki nocne. Nieco trudniej będzie w przypadku małej sypialni w bloku, gdzie wszystkie ubrania i sporo drobiazgów trzeba pomieścić w jednym miejscu. Ważne jest więc, aby właściwie wybrać i przede wszystkim odpowiednio usytuować meble, które optycznie powiększą przestrzeń.
Proste, ale wygodne łóżko do małej sypialni
Jeśli Twoja sypialnia ma być funkcjonalna, musisz pamiętać o właściwym rozmieszczeniu wszystkich elementów jej wyposażenia – tak, żeby swobodnie podchodzić do łóżka i jednocześnie bezproblemowo otwierać inne meble. Standardowe łóżko o szerokości 160 centymetrów powinno zmieścić się nawet w małym pokoiku. Inne wybierane wymiary to 180, 200 i 220 cm. W sypialni łóżko jest sercem pokoju, dlatego to od jego ułożenia trzeba zacząć aranżację.
Najlepiej, jeśli łóżko stoi na tle centralnej ściany, dokładnie na jej środku. Wówczas po obu stronach mebla można postawić szafki nocne. Jeśli metraż na to nie pozwala, warto rozważyć ustawienie łóżka w poprzek, czyli poziomo względem wejścia do pokoju. W ten sposób tuż przy drzwiach pozostaje kawałek widocznej podłogi, który daje wrażenie przestronności. Inną opcją jest też przesunięcie łóżka do jednej z bocznych ścian i zastosowanie tylko jednego stolika nocnego.
Warto postawić na szafę z drzwiami przesuwnymi
Jeśli w sypialni potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania ubrań czy innych rzeczy, najtrafniejszym rozwiązaniem jest pojemna szafa. Przy ograniczonym metrażu najlepiej sprawdzi się model z przesuwnymi drzwiami, przy którym nie potrzeba dodatkowego miejsca do otwierania drzwiczek.
Pomysł na małą sypialnię na poddaszu – zabudowa skosu
W małych sypialniach warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń – liczy się każdy centymetr. Jeśli jest to pokój na poddaszu, można więc ciekawie zagospodarować obszar pod skosem. Jedną z opcji jest ustawienie pod nim łóżka, o ile niski sufit nie utrudni do niego dostępu. Inną propozycją jest stworzenie zabudowy na dodatkowe wieszaki i półki – skos z powodzeniem może zastąpić pojemną szafę.
Jak wybrać idealny kolor ścian do małej sypialni i zaaranżować modne wnętrz?
Często zadajemy sobie pytanie, jaki kolor ścian do sypialni najlepiej wybrać? W końcu takie pomieszczenie powinno być przytulne i ułatwiać wieczorny odpoczynek. Warto więc postawić na ciepłe odcienie Ziemi – pastelową zieleń, błękit, beże. Doskonale przy ograniczonym metrażu sprawdzą się też szare ściany w sypialni, ale raczej w przyjemnych, piaskowych tonacjach oraz tych wchodzących subtelnie w błękit.
Co ważne, w małym pokoju, gdzie zalecana jest niewielka ilość mebli i dodatków, ściany sypialni stają się doskonałą płaszczyzną służącą za dekorację. Zamiast układać w pokoju wiele różnych ozdób mogących dawać wrażenie bałaganu, postaw na oryginalną ścianę za łóżkiem. Opcji jest sporo – sztukateria, wyrazista barwa na jednej ścianie, tapeta w geometryczne wzory (pionowe wydłużają wnętrze, poziome poszerzają), fototapeta dodająca głębi, panele ścienne, lamele, czy obraz.
Kolorystyka mebli, podłóg i dodatków w aranżacji sypialni – inspiracje
W kwestii kolorystyki umeblowania doskonale sprawdzi się biel. Jaki kolor ścian do białych mebli w sypialni będzie odpowiedni? Tutaj masz nieograniczone możliwości, bo biel pasuje do wszystkiego, co tym bardziej przemawia za wyborem mebli w tym kolorze. Inną propozycją będą ciepłe tonacje naturalnego drewna, które pozwalają zaaranżować przytulną sypialnię w klasycznym klimacie.
Aranżując małą sypialnię, duże znaczenie mają podłoga i listwy. Świetnie sprawdzą się jasne panele w połączeniu z białym obramowaniem. Warto rozważyć też dekoracyjne listwy przysufitowe. Sprawdzą się również panele lub płytki imitujące marmur. Dają one wrażenie jednolitej podłogi, a to doskonale powiększa wizualnie przestrzeń. Opcja ta polecana jest zwłaszcza w sypialniach glamour i nowoczesnych, ale w połączeniu z odpowiednimi dodatkami odnajdzie się też w innych wnętrzach, tworząc przytulną atmosferę.
Minimalizm i przytulny klimat – rola luster i oświetlenia w urządzaniu małej sypialni
Wrażenie większej przestrzeni uzyskasz, wprowadzając do sypialni lustra – na frontach szafy, jak i w formie dekoracji ściennych. Lustra w małych pomieszczeniach często zastępują brakujące okna, gdy naturalne światło nie dociera do pokoju – wybierz model z ciekawym obramowaniem lub podświetleniem, bo to właśnie odpowiednie oświetlenie jest kolejnym sposobem pozwalającym na optyczne dodanie wnętrzu dodatkowych metrów kwadratowych.
Chociaż w godzinach wieczornych najlepiej, jeśli w sypialni panuje półmrok sprzyjający uczuciu senności, to ciepłe źródła stłumionego światła, zwłaszcza te kojarzące się z ciepłem płomieni, będą pasować do tego pomieszczenia doskonale.
Poza lampą sufitową i oczywiście lampkami nocnymi rozważ więc zastosowanie stojących lamp do sypialni glamour lub aranżacji w innych stylach, czy klimatycznych świeczników. Kinkiety mogą natomiast zastąpić lampki stawiane na szafce, a to nie tylko tworzy oryginalną aranżację, ale też oszczędza odrobinę miejsca przy łóżku.
Redakcja Komfort