Organizacja szafek w kuchni: praktyczne gadżety, które pomogą uporządkować Twoje szafki
Redakcja Komfort
Doskonała organizacja w kuchni – co wybrać?
Kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem. Przede wszystkim niezbędnym zarówno w małych mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Wnętrze takie różnym osobom przydaje się mniej lub bardziej. Miłośnicy przyrządzania smacznych, domowych posiłków doceniają je najbardziej. Jest to bez wątpienia serce domu, zwłaszcza mając na uwadze modne ostatnio łączenie kuchni z salonem, czyli tworzenie otwartych, wielofunkcyjnych przestrzeni. W takich wnętrzach można jednocześnie gotować i spędzać czas z rodziną.
Z kolei przyjmując gości, to właśnie aneks kuchenny umożliwia swobodne rozmowy bez konieczności wychodzenia do innego pomieszczenia. Kuchnia oczywiście jest też ważnym elementem dekoracyjnym mieszkania i domu.
Dobrze więc jeśli jest to pomieszczenie skrupulatnie zaplanowane, czyste i funkcjonalnie zorganizowane. Nie musi jednak być idealne, bo w takim miejscu bałagan jest zupełnie naturalny, zwłaszcza przy dużej liczbie domowników. Właściwa organizacja szafek w kuchni może jednak znacznie ułatwić życie.
Jeśli stawiasz na porządek i bardzo schludny wygląd, wybierz kuchnię w minimalistycznym stylu, gdzie wszystko ma swoje miejsce. Jednak w przypadku gdy wolisz naturalność, przytulny i sielski klimat – rozważ aranżacje, które dopuszczają odrobinę kontrolowanego chaosu. Niezależnie od wybranego stylu możesz skorzystać z praktycznych organizerów, które pomagają wszystko ogarnąć tak, aby kuchnia wyglądała schludnie i modnie oraz przede wszystkim była wygodna dla wszystkich domowników.
Organizację kuchni zacznij od porządków w półkach i na blacie
Niezależnie, czy jest to malutka kuchnia w bloku, czy może spore pomieszczenie z jadalnią – pierwszym etapem organizacji powinno być uprzątnięcie bałaganu. Oczywiście krok ten pomiń, jeśli chodzi o aranżację nowego wnętrza, które dopiero planujesz. Niemniej jednak zawsze organizacja jest najlepszym krokiem do osiągnięcia, ale też utrzymania porządku.
Chwilowe wyniesienie wszystkich rzeczy z kuchni da pole dla wyobraźni. W trakcie porządków odłóż na bok sentymenty – usuń lub przenieś w inne miejsce to, co nie było używane w ostatnich miesiącach. Jeśli natomiast dopiero projektujesz kuchnię, myśl przyszłościowo. Być może teraz nie potrzebujesz wiele miejsca, ale z czasem może się to zmienić.
Praktyczna organizacja szafek w kuchni – gdzie, co i jak ułożyć?
Podstawą tego, jak urządzić kuchnię, jest usytuowanie najważniejszych elementów – płyty kuchennej, zlewu, piekarnika, lodówki i mikrofali. Dobrze, jeśli obok miejsca do gotowania zostaje przynajmniej fragment blatu. Dzięki temu można swobodnie odkładać garnki i patelnie z jedzeniem przed i po ich podgrzaniu. Niedaleko kuchenki powinien znajdować się zlew, ale nie bezpośrednio przy niej, bo wtedy łatwo o zachlapanie. W miejscu, gdzie zmywa się naczynia, przyda się też ociekacz – boczny lub umieszczany w górnej szafce.
Przemyśl też miejsce na drobne AGD (mikrofalówkę, czajnik, toster). Drobne sprzęty można „skupić" w jednym miejscu, jak również rozmieścić po całej kuchni – w zależności od obranego designu i możliwości metrażowych.
Rozmieszczenie sprzętów jest ważne, ponieważ wybór wnętrza kuchni powinien zależeć właśnie od ich układu. Przykładowo w pobliżu podstawowego blatu roboczego powinny znajdować się wiszące szafki z organizerami na przyprawy. Natomiast szafki pod zlewem są dobrym miejscem na funkcjonalne cargo na chemię kuchenną i środki czystości, czy większe garnki. Z kolei przy lodówce nie zaleca się umieszczania mini spiżarni meblowej – sprawdzi się ona za to w oddalonej części kuchni.
Przy płycie indukcyjnej lub gazowej niezbędne będzie miejsce na różne akcesoria kuchenne – chochle, widelce, mieszadła i wiele więcej. Ponieważ są to dość spore i często używane gadżety, najlepiej do ich przechowywania sprawdzają się otwarte stojaki lub dolne szuflady kuchenne.
Wygodne organizery na kuchenne gadżety i akcesoria – sztućce, zastawa, garnki
Informacje dotyczące tego, ile kosztuje kuchnia na wymiar, niekiedy przyprawiają o zawrót głowy. Na szczęście dzięki meblom modułowym i nowoczesnym technologiom w postaci rozmaitych organizerów można stworzyć funkcjonalne i estetyczne pomieszczenie spełniające indywidualne potrzeby.
Akcesoria typu garnki, patelnie i pokrywki zajmują sporo miejsca. Ich upychanie jeden na drugim nie ułatwia życia. Ułatwi je natomiast ergonomiczna półka obrotowa do dolnej szafki narożnej lub system półek cargo. Takie przedmioty zwykle przechowuje się w największych szafkach i szufladach kuchennych. W tych miejscach możesz umieścić również zastawę stołową – dostępne są specjalne organizery, dzięki którym możesz poukładać talerze pionowo. Z kolei szklanki, kubki i filiżanki zwykle mają swoje miejsce w szafkach górnych.
Sztućce – noże, łyżki, łyżeczki, szpachelki, pałeczki, widelczyki – najlepiej przechowywać w płytkich szufladach z organizerami wyznaczającymi miejsce na poszczególne elementy. Przybory kuchenne używane najczęściej układaj z przodu kuchni. Niezbędne akcesoria, po które sięgasz sporadycznie – z tyłu. Natomiast drobne sprzęty kuchenne, które przydają się rzadko najlepiej schować np. w najwyższych szafkach.
Gadżety na przechowywanie zapasów spożywczych – modne pojemniki
Szafki kuchenne z wysuwanymi półkami cargo możesz wykorzystać również do przechowywania żywności. Można je z łatwością wysuwać, by bezproblemowo znaleźć potrzebny produkt. Ale jedzenia nie umieszcza się w nich bezpośrednio. Przy organizacji szafek i szuflad trzeba więc uwzględnić pojemniki nadające się do przechowywania żywności – wykonane z bezpiecznych tworzyw, szczelne i najlepiej pasujące do wystroju kuchni. Na designerskie, szklane słoiki z produktami sypkimi używanymi na co dzień warto znaleźć miejsce w kuchni na blacie – będą pod ręką i jednocześnie staną się ciekawą ozdobą.
Nie zapominaj o strefie na segregację odpadów i wybierz idealny kosz
Elementem niezbędnym każdej kuchni jest kosz na śmieci umożliwiający segregację odpadów. Aby dostęp do niego był łatwy, warto zorganizować na niego miejsce w pobliżu najczęściej używanego blatu roboczego – tak, aby nie chodzić z każdym odpadem podczas przygotowywania posiłków.
Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie kosza w pojemnej szufladzie. Wówczas po wysunięciu z łatwością można otwierać pokrywę, bez zahaczania o szafki. Inną praktyczną opcją jest wybór pojemnika, który po otworzeniu drzwiczek wysuwa się z korpusu, a pokrywa się unosi.
Chcąc zachować porządek w kuchni, pamiętaj o estetyce blatu roboczego
W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach wszelkie akcesoria i produkty spożywcze są schowane. Blat pozostaje wizualnie duży, przestronny i nieskazitelnie czysty. Jest to jednak rozwiązanie niekoniecznie wygodne, zwłaszcza w małych kuchniach, gdzie brakuje miejsca do przechowywania. Większość kuchennych gadżetów warto mieć pod ręką. Sprawdzić mogą się więc dekoracyjne haczyki montowane na ścianie między meblami lub pod górnymi szafkami.
Redakcja Komfort