Drzwi rewersyjne – nowoczesne rozwiązanie w aranżacji wnętrz
Rafał Stępniak
Dyrektor kategorii – Drzwi
Czym są i jak działają drzwi wewnętrzne rewersyjne?
We współczesnych aranżacjach lubimy minimalizm i zwracamy uwagę na detale. Rozmaite szpary, nierówności czy inne wykończeniowe niedociągnięcia wprowadzają wrażenie niechlujności wykonania. Właśnie dlatego zwykle szukamy sposobów na ich uniknięcie. Drzwi rewersyjne świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się zachowanie spójności i precyzji. Jest to obecnie najnowsza odsłona drzwi w kwestii systemów otwierania, a ponadto opcja niezwykle estetyczna i praktyczna.
Drzwi rewersyjne to takie, których skrzydło i ościeżnica z obu stron pomieszczenia są równe z płaszczyzną ściany. Dają one modny efekt licowania, bez konieczności wyboru, po której stronie się on znajdzie. Coraz bardziej popularne rewersy są wyposażone w specjalną opaskę. To właśnie dzięki niej drzwi takie mogą się otwierać do wewnętrznej strony ościeżnicy.
Drzwi bezprzylgowe, przylgowe i rewersy – różnice
Działanie nowoczesnych drzwi rewersyjnych można lepiej zrozumieć, porównując je do innych modeli. Klasykami są drzwi przylgowe, czyli produkty z ościeżnicą i widocznymi zawiasami. Ich skrzydła umieszczone są po jednej ze stron obramowania i otwierają się na zewnątrz, czyli w kierunku przeciwnym do szerokiej futryny. Natomiast po zamknięciu powstaje charakterystyczna przylga, czyli wcięcie w miejscu nachodzenia skrzydła na ościeżnicę. Element ten sprawia, że drzwi wydają się nieco odstawać od futryny.
W ostatnim czasie chętnie wybierane są też drzwi bezprzylgowe. Takie wyróżniają się tym, że zawiasy są ukryte wewnątrz ościeżnicy, co zapewnia im estetyczny wygląd. Kierunek otwierania skrzydeł jest jednak taki sam, jak przy drzwiach przylgowych. Natomiast drzwi z rewersem wyglądają tak, jak skrzydła bezprzylgowe, ale mogą otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia.
Wady i zalety ,,rewersów" – czego warto się dowiedzieć?
Przede wszystkim wybierając drzwi rewersyjne, możemy stworzyć równą płaszczyznę w całym pomieszczeniu, np. na korytarzu czy przedpokoju. Nawet jeśli poszczególne skrzydła będą się otwierać w innym kierunku, to całość będzie wyglądać tak samo. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się więc we wnętrzach, w których mamy kilka sąsiadujących ze sobą drzwi i nie chcemy wszystkich otwierać w tym samym kierunku, ale wolimy zachować efekt jednolitej powierzchni.
Co więcej, skrzydło drzwi z odwrotną przylgą podczas otwierania zajmuje mniej miejsca w porównaniu do innych modeli. To sprawia, że modele takie świetnie spisują się nawet w małych pomieszczeniach.
Z kolei jako aktualną wadę drzwi rewersyjnych można wymienić ograniczoną dostępność wzorów (w porównaniu do innych typów drzwi). Wynika ona z tego, że otwieranie w odwrotnym kierunku byłoby niemożliwe np. w przypadku zastosowania ozdobnych elementów wypukłych. Najczęściej więc rewersyjne skrzydła drzwiowe są płaskie, z ograniczonym frezowaniem. Jest to jednak wada względna, bo obecnie wiele osób ceni ponadczasowy minimalizm.
Pod względem wymiarów drzwi wewnętrznych każdego typu mamy wiele do wyboru. Decydując się na rewersy, trzeba pamiętać, że ich skrzydła będą się otwierać tylko do 90 stopni. Nie da się ich uchylić bardziej w kierunku ściany, w przeciwieństwie do drzwi klasycznych. Tę właściwość można jednak uznać za zaletę, ponieważ zabezpiecza to ścianę przed przypadkowymi obiciami.
W którą stronę otwierać skrzydło drzwi rewersyjnych?
Wybierając drzwi uchylne, trzeba zwracać uwagę na kierunek ich otwierania. Tutaj obowiązuje prosty podział – prawe i lewe. Jak jest w przypadku drzwi rewersyjnych? Dokładnie tak samo, jeśli patrzymy od strony z widoczną częścią ościeżnicy i zupełnie odwrotnie, jeśli stoimy na wprost części scalonej z powierzchnią ściany.
Aby określić, czy będą potrzebne tradycyjne drzwi prawe czy lewe, najlepiej stanąć na wprost ściany z otworem drzwiowym, z tej strony, w którą mają otwierać się skrzydła. Kolejno trzeba przemyśleć, z której strony mają być zawiasy. Jeśli są one po prawej stronie, a klamka po lewej, to są to drzwi prawe. Natomiast przy zawiasach z lewej i klamce z prawej strony, mowa o drzwiach lewych. W przypadku drzwi bezprzylgowych rewersyjnych jest inaczej. Klamka po prawej stronie wskazuje na drzwi prawe, a po lewej na drzwi lewe.
W jakich aranżacjach sprawdzą się drzwi z odwrotną przylgą?
Najczęściej drzwi wewnętrzne otwierają się na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli jednak korytarz jest wąski, to sąsiadujące ze sobą skrzydła mogą na siebie zachodzić. Zdarza się też, że w otwartych przestrzeniach wolimy postawić na różne kierunki otwierania. Właśnie w takich przypadkach sprawdzają się drzwi rewersyjne.
Produkty takie wyróżnia funkcjonalność, łatwy montaż i nowoczesny design. Rewersy pozwalają stworzyć spójny wystrój, który jest szczególnie pożądany w aranżacjach minimalistycznych. To innowacyjne rozwiązanie może wpisać się również w stylistykę loftową, skandynawską czy eklektyczną. Gwarantowana przez ten rodzaj drzwi możliwość zachowania harmonii i symetrii jest ceniona także w innych wnętrzach, m.in. glamour, japandi, eko. Jest to propozycja niezwykle uniwersalna, dlatego świetnie sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu.
Rafał Stępniak
Dyrektor kategorii – Drzwi