Profile dylatacyjne
Profile dylatacyjne to w dużym uproszczeniu akcesoria służące do wykończenia podłogi. Jednak funkcja estetyczna nie jest jedyną, jaką pełnią listwy dylatacyjne – co to jest i w jakim celu się je stosuje? Profile dylatacyjne są przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczenia i zamaskowania szczelin dylatacyjnych. Są to specjalnie wykonane w podłożu szczeliny, których zadaniem jest przenoszenie drgań, przeciążeń i pracy posadzki. Właściwie wykonana dylatacja pozwala zapobiegać pęknięciom lub wypaczeniu podłogi.
Profile dylatacyjne są najczęściej wykorzystywane do wykończenia tak zwanych posadzek pływających. Tym mianem określa się podłogi zazwyczaj wykonane z drewna lub paneli drewnopodobnych. Ze względu na specyficzną konstrukcję tego typu posadzki, przy jej tworzeniu konieczne jest pozostawienie dylatacji. Szczelina zapewni niezaburzoną pracę drewna, które pod wpływem czynników zewnętrznych może kurczyć się lub pęcznieć. Profile dylatacyjne nie zakłócają pracy drewna, zapobiegają przedostawaniu się kurzu, zanieczyszczeń i wilgoci do szczeliny, a przy tym estetycznie ją maskują.
Jednak profile dylatacyjne stosuje się nie tylko w przypadku podłóg drewnianych. Należy po nie sięgnąć także podczas wykonywania posadzki ceramicznej w miejscach narażonych na działanie temperatur, a zwłaszcza tarasach, balkonach czy schodach. Są rekomendowane również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Profile dylatacyjne mogą też służyć do połączenia dwóch rodzajów podłóg – na przykład wykonanej z paneli i płytek. W takim przypadku profile dylatacyjne nie tylko poprawiają efekt wizualny, ale także pozwalają zniwelować ewentualne różnice wysokości.
Listwy dylatacyjne – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów listew dylatacyjnych. Profile dylatacyjne można podzielić na przykład ze względu na zastosowanie – biorąc pod uwagę to kryterium wymieniamy listwy konstrukcyjne, powierzchniowe lub podpłytkowe. Inna klasyfikacja powstała w oparciu o materiał, z jakiego zostały wykonane profile dylatacyjne – w tym przypadku mamy do wyboru modele drewniane, aluminiowe oraz ze stali nierdzewnej. Ostatni podział uwzględnia to, gdzie listwy dylatacyjne zostały zamontowane – tu wyróżnia się przede wszystkim profile progowe i wyrównujące.
Profile dylatacyjne – cena
Ile kosztują profile dylatacyjne? Cena tych akcesoriów jest uzależniona między innymi od materiału, z którego zostały wyprodukowane, ich wielkości oraz kształtu. Ceny listew dylatacyjnych są dość zróżnicowane, dlatego każdy znajdzie wariant pasujący zarówno do aranżacji pomieszczenia, jak i przeznaczonego na ten cel budżetu.