Umów się
Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czy sztuczna trawa nadaje się pod basen?

Czy sztuczna trawa nadaje się pod basen?

Bez wątpienia wysokiej jakości sztuczne trawy przekonują coraz liczniejszą grupę osób. Doskonale sprawdzają się one na balkonach oraz tarasach i świetnie imitują naturalną murawę – bez kłopotliwej pielęgnacji. Czy jednak są one na tyle wielofunkcyjne, by sprawdzić się też pod basenem? Sprawdźmy!

Sztuczna trawa do ogrodu – czy warto na nią postawić?

Popularność syntetycznej trawy to przede wszystkim efekt rozwoju technologii produkcji. Jeszcze nie tak dawno wygląd większości rozwiązań był niezbyt atrakcyjny, a wytrzymałość ograniczona. Oferowane obecnie produkty są pod tymi względami dużo lepsze – świetnie imitują żywą darń i są niewrażliwe na warunki atmosferyczne oraz intensywne użytkowanie. Dlatego też układa się je z powodzeniem na balkonach, choć nie tylko. Wiele osób wykorzystuje sztuczne trawy też na tarasach, ścieżkach czy w innych miejscach ogrodów. Co przy tym kluczowe, nie ma w tym przypadku problemu z niszczeniem nawierzchni w wyniku ustawienia na niej jakichś przedmiotów – jak korytka z kwiatami, wyposażenie ogrodowe czy też właśnie baseny.

Basen ogrodowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Możliwość kąpieli przy własnym domu jest z pewnością kusząca – szczególnie w trakcie letnich upałów. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie basenami, szczególnie w wersji przenośnej, które są wielokrotnie tańsze i łatwiejsze w budowie i utrzymaniu, niż ziemne. Nie znaczy to jednak, że takie rozwiązania z tworzywa można postawić wszędzie. Wymagają one przede wszystkim stabilnego i równego podłoża. Tylko na nim możliwy będzie prawidłowy montaż basenu oraz jego bezpieczne użytkowanie. Z punktu widzenia użytkowania ważną rolę odgrywa też położenie maty izolacyjnej pod dno konstrukcji, która ma za zadanie ograniczyć oddawanie ciepła przez wodę do ziemi. Na koniec warto też przypomnieć, że z zasady basenów nie należy stawiać pod liniami wysokiego napięcia, w okolicy urządzeń elektrycznych oraz drzew i krzewów. Te ostatnie dają oczywiście korzystny w letnich miesiącach cień, jednak opadające liście, pyłki czy też ptasie odchody będą bardzo szybko zabrudzać wodę.

Sztuczna trawa pod basen – czy to dobry pomysł?

O tym, czy sztuczna trawa nadaje się pod basen, decyduje w zasadzie to, co pod nią. Z technicznego punktu widzenia, sama warstwa tego materiału ma tak naprawdę niewielki wpływ na stabilność ułożonych na niej rzeczy – szczególnie tak dużych i ciężkich, jak wypełniony wodą basen. W tym miejscu warto więc podkreślić, że zdaniem większości specjalistów, najlepszym podłożem będzie kostka betonowa. Nie zaleca się z kolei ustawiania basenu na wszelkich niestabilnych, czy też narażonych na działanie wody materiałach – np. glinie czy też wysypanych kamieniach. Złym pomysłem będzie też na pewno wykorzystania do tego celu przydomowego trawnika – gdyż nawet w przypadku krótkotrwałego użytkowania, pozostała pod dnem trawa zbrązowieje czy też nawet w całości zgnije. Dlatego też jeśli chcemy mieć basen i jednocześnie zależy nam na zieleni, to optymalnym rozwiązaniem wydaje się wykonanie odpowiedniej podstawy z kostki lub płytek i przykrycie jej właśnie sztuczną trawą.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu i układania trawy pod basen?

Co jednak jasne, położenie sztucznej trawy pod basenem należy też wykonać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniego produktu, który będzie wytrzymały i przyjemny w dotyku i niewrażliwy na działanie wody. Powinien także umożliwiać jej swobodne odparowywanie. Trzeba przy tym też pamiętać, że o ile ułożona trawa posiada pewne właściwości izolacyjne, to jednak nie są one porównywalne z profesjonalnymi matami, dlatego też zaleca się skorzystanie z obu rozwiązań. Sam montaż omawianego rodzaju nawierzchni nie powinien nastręczać trudności, choć koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim przymocowaniu do podłoża, bez którego brzegi materiału mogą się podwijać, a całość nie będzie wystarczająco stabilna.

Czy więc sztuczna trawa nadaje się do położenia pod basen? Z całą pewnością tak! Trzeba jednak pamiętać, że nie stanowi ona samodzielnego podłoża, a raczej element ozdobny, pozwalający na ukrycie płytek czy kostki.